Štetka lesná a borelióza

11.02.2025

Kedysi sa vysušené rastliny štetky lesnej, dávali ako aranžmá do váz. Dnes sa skôr využívajú jej liečivé vlastnosti. Je to dvojročná statná pichľavá rastlina, ktorá bola kedysi zahrnutá medzi bodliaky. Dnes patrí medzi rastliny štetkovité. Dosahuje s kvetmi výšku okolo 1 metra.

V prvom roku vytvára ružicu listov, v druhom roku stonku s kvetmi. Zbiera sa hlavne koreň. Buď v prvom roku na jeseň, alebo v druhom roku skoro na jar. Najčastejšie z koreňa vyrábam tinktúru. Štetka lesná je známa ako prírodné antibiotikum, pri liečbe boreliózy, ktorú spôsobuje baktéria (Borrelia burgdorferi z roduspirocheta) , ktorej rozšírenie pripisujú prostredníctvom kliešťov a v posledné roky aj komárov. Existujú tiež teórie, podľa ktorých bola borelióza umelo vytvorená v laboratóriách a ďalej umelo rozšírená. Štetka lesná napomáha tiež detoxikácii a posilňuje imunitu.
Pripisujú sa jej aj ochranné účinky. Kvitne koncom leta a začiatkom jesene. Má rada nehostinné slnečné rumoviská, polia, lúky. Rada sa vysieva sama, poteší sa aj miestu v záhrade, kde sa rada bude ďalej šíriť bez našej pomoci.

Viete o tom, že literatúra uvádza ešte silnejšie liečivé účinky na liečbu boreliózy? Korene obávaného invázneho pohánkovca japonského, kde sa z koreňov robí tiež tinktúra.