Harmanček kamilkový - kamilky

21.01.2025

Ešte stále vieme nájsť a nazbierať liečivé rastliny vrátane byliniek aj z voľnej prírody. Týchto miest je už menej, najčastejšie nájdeme liečivky na neobrábaných miestach, kde sa môžu nerušene vysievať.
Na tejto fotografii ma kamarátka Ivonka zobrala na miesto v Ivanke pri Dunaji, na ktorom rástlo more liečivého harmančeka kamilkového. Spoločnosť mu robili divé vlčie maky.
Harmanček kamilkový (kamilky) v malom množstve pestujem aj našej prírodnej jedlej liečivej záhrade. Suším a používam ako zápar na dýchanie pri prechladnutiach, na uvoľnenie dýchacích slizníc. Alebo ako čaj na pitie, pri podráždenom žalúdku. Harmanček kamilkový totiž upokojuje a hojí sliznice :-) .  Dáva sa aj bábätkám, keď majú problém y s kolikou a hnačkami. Upokojuje, zlepšuje imunitu a ešte aj dobre chutí.
Zbieram kvitnúcu vňať, ktorú suším. Omamne vonia.
My starší si ešte pamätáme, naparovanie sa s hlavou pod uterákom nad hrncom s horúcim harmančekovým vývarom. Pomohlo pri dýchaní, uvoľnilo nielen nos, ale aj upchaté póry na tvári.
Odvar z kamiliek sa kedysi používal aj po umývaní vlasov. Vyhľadávaný bol hlavne blondýnkami, pretože kamilky vlasy zosvetľujú.